W życiu każdego z nas w pewnym momencie dochodzi do sytuacji w której trzeba wykonać remont lub malowanie ścian.
Bardzo często jest to podyktowane zakupem nowego mieszkania w stanie deweloperskim, koniecznością odświeżenia mieszkania z rynku pierwotnego lub po prostu chcemy „coś zmienić”.
Podjęcie decyzji jest pierwszym krokiem, dalej zaczynają się wątpliwości i pierwsze trudne wybory.
Połowa sukcesu jest w sytuacji gdy wiemy jak ma wyglądać efekt końcowy, jeżeli jednak nie mamy takiej wyobraźni, lub kompletnie się na tym nie znamy z pomocą przychodzą architekci wnętrz, a coraz częściej także doświadczone ekipy remontowe.
Remonty możemy podzielić na 2 kategorie:
- Remonty lekkie, gdy potrzeba jedynie odświeżyć pomieszczenia.
W tym przypadku mamy do czynienia z malowaniem lub tapetowaniem, często dodatkowo przy takiej okazji szpachluje się ubytki i odpryski powstałe na ścianach lub suficie.
Czasem nawet zmiana koloru jednej ściany nadaje całkiem nowego charakteru naszemu pokojowi lub gabinetowi!
Ten rodzaj remontów nie powinien zając dobrej ekipie dłużej niż 3-4 dni i nie jest bardzo uciążliwy.
Podczas takiego remontu spokojnie można przebywać i funkcjonować w remontowanym mieszkaniu.
- Druga kategoria to remonty ciężkie.
Z nimi mamy do czynienia gdy do wykończenia jest nowe mieszkanie, lub inwestor (czyli my) ma ochotę zmienić układ pomieszczeń, przestawić ściany lub nadać pokojom całkiem nowego wyglądu za pomocą sztukaterii i podwieszanych sufitów. Bardzo często pociąga to za sobą przenoszenie instalacji elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej a czasami nawet konieczne jest wykonanie nowych wzmocnień w suficie. Szczególnie gdy zapragniemy otworzyć przestrzeń łącząc ze sobą np. kuchnię i salon.
W tym przypadku praktycznie, niemożliwe jest normalne funkcjonowanie w remontowanym mieszkaniu.
Hałas kutych ścian, pył oraz ilość sprzętu który ma ze sobą ekipa remontowa, raczej skłania do wzięcia urlopu i wyjechania nad morze lub w góry.
Najczęstsze prace wykonywane podczas ciężkich remontów to kucie ścian, stawianie nowych ścian z karton gipsu lub cegły, przenoszenie lub wymiana instalacji elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej, wymiana ceramiki łazienkowej, wymiana starej glazury i terakoty, wymiana drzwi, zmiana podłóg, montaż podwieszanych sufitów i całe mnóstwo innych czynności które stoją na przeszkodzie aby nasze mieszkanie wyglądało tak jak to sobie wymarzyliśmy.
Taki remont może trwać nawet kilka miesięcy, wszystko zależy od tego jak duża powierzchnia jest remontowana i jak duży zakres prac jest zaplanowany.
Bez znaczenia czy planujemy lekki czy ciężki remont, jest kilka podstawowych zasad na które trzeba zwrócić uwagę.
Ekipa remontowa którą zatrudniamy musi być profesjonalna.
To nie mogą być osoby które wczoraj zaczęły swoja przygodę z wykończeniówką.
Przecież nikt z nas nie chce być królikiem doświadczalnym, na którym młodzi adepci remontowi zdobywają swoje doświadczenie.
Na samym początku powinni wykonać szacunkowy kosztorys i określić ile zajmie im wykonanie planowych prac.
Z tych 2 elementów będziemy na koniec rozliczać wykonawców – czy zmieścili się w budżecie i terminie który sami zaproponowali?
Najlepiej od razu, na początku współpracy ustalić możliwe odstępstwa i ew. konsekwencje.
Zleceniodawca mając transparentne warunki umowy, może w spokoju powierzyć swoje mieszkanie ekipie, nie bojąc się o efekt końcowy. Wykonawca natomiast może bez obaw zabrać się do pracy.
Jednocześnie z kosztorysem, ekipa remontowa powinna pomóc w doborze odpowiednich materiałów zgodnych z planowanym efektem i budżetem.
Fachowcy muszą mieć swoje narzędzia, niedopuszczalne jest aby malarze prosili nas o pędzle lub wiaderko do mieszania farby… takie sytuacje zostawmy rozrywkowym programom telewizyjnym.
Niezależnie od rodzaju planowanego remontu, doświadczona ekipa powinna należycie przygotować pomieszczenia, jeżeli są w nich meble, koniecznie muszą zostać zabezpieczone:
- przykryte folią malarską lub obłożone tekturą i folia bąbelkową tak aby nie uległy uszkodzeniu podczas wykonywanych prac.
Czasem konieczne jest wyniesienie mebli, ponieważ po prostu przeszkadzają lub nawet uniemożliwiają wykonie zaplanowanych czynności.
Za każdym razem trzeba też pamiętać, że wszelkie prace trzeba wykonywać w odpowiedniej kolejności i określonych odstępach czasowych.
Ściany przed malowaniem należy dokładnie oczyścić, wyrównać i zagruntować specjalnym preparatem.
W przeciwnym wypadku farba nie będzie dobrze kryła, a po pewnym czasie zacznie odpadać lub się łuszczyć.
Dobrze zagruntowana ściana jest gwarancją że nasza nowa tapeta będzie cieszyła oko przez lata. Nie zacznie odchodzić w narożnikach, lub nie rozwarstwi się na łączeniach tworząc nieestetyczne szpary.
Różne rodzaje farb wymagają różnych narzędzi do aplikacji. Odpowiednie rodzaje wałków, pędzli a czasem nawet szpachli są konieczne aby pokryć ściany zgodnie z zaleceniami producenta.
Na szczęście zawodowi malarze znają się na tym, dzięki temu nam pozostaje dobór idealnego koloru.
Podobnie wygląda sytuacja w przypadku gładzi, tynków strukturalnych lub betonu architektonicznego.
Który worek w sklepie wybrać?, ile czasu zajmie schnięcie?, kiedy nakładać kolejna warstwę?, jak wykończyć narożniki?
Od tych i od wielu innych pytań uwolni nas odpowiedni wykonawca.
Jeżeli planujemy zmienić układ pomieszczeń, będzie się to wiązało z wyburzaniem istniejących ścian i stawianiem nowych z karton gipsu lub cegły.
Są to jedne z najbardziej absorbujących i uciążliwych prac, które bardzo często wymuszają dodatkowe czynności, takie jak uzupełnienie lub nowe poziomowanie podłogi – szczególnie gdy łączymy dwa mniejsze pomieszczenia w jedno duże.
Gdy remontujemy łazienkę lub kuchnie, zwykle następuje konieczność skucia starych kafli, glazury lub terakoty.
Ważne aby nasz wykonawca dysponował odpowiednim sprzętem, który pozwoli zrobić to w sposób maksymalnie szybki i sprawny – trzeba pamiętać o ew. sąsiadach którzy mieszkają bardzo często tuż za ścianą.
Podczas remontu łazienki często wymieniamy stare sprzęty na nowe, obdrapana wanna ustępuje miejsca modnej, nowoczesnej kabinie prysznicowej. Takie zmiany wymajają odpowiednich zabezpieczeń podłogi i narożników ścian. Nie chcemy przecież podczas pierwszego prysznica zalać sąsiadów z dołu.
Podobna sytuacja jest w przypadku remontu kuchni, gdy trzeba wygospodarować i odpowiednio przygotować miejsce na zmywarkę lub (od niedawna legalną) pralkę w kuchni (tak, jeszcze w 2017 roku było to niezgodne z przepisami!)
Odpowiednie przygotowanie podłogi, ścian, prawidłowe wyprowadzenie dopływu i odpływu wody pozwoli nam w przyszłości bez problemu wymienić sprzęty na nowsze.
Generalnie podczas remontu powinniśmy wybiegać myślami w przyszłość,
Pamiętajmy ze remont robimy co kilka lat, częściej zmieniamy sprzęty elektryczne i elektroniczne. Warto o tym pamiętać planując np. rozmieszczenie gniazdek TV i specjalnych korytek na przewody ukrytych w ścianach.
To że dziś nie mamy telewizora w danym pomieszczeniu, nie oznacza ze za kilka lat go tam nie będzie.
Za kilka lat może się okazać i przybędzie nam sprzętów i konieczne będą dodatkowe gniazdka rozlokowane po całym mieszkaniu.
Lepiej mieć 2 nieużywane gniazdka, niż jeden przedłużacz który plącze się pod nogami i w ekstremalnych sytuacjach może spowodować zagrożenie pożarowe.
Warto aby wymieniana lub rozbudowywana sieć elektryczna miała zapas, tak aby wytrzymała zwiększone obciążenie w przyszłości.
Bardzo często pierwotne plany ewoluują w czasie remontu.
Pojawiają się nowe pomysły i rozwiązania, z ostatniej podróży lub po wizycie u znajomych przywozimy nową koncepcję, której wcześnie w ogóle nie braliśmy pod uwagę.
Jednocześnie, nieco zmienia się wizja jak ma się prezentować efekt końcowy naszego przedsięwzięcia.
Tutaj kluczowe może się okazać doświadczenie wynajętej ekipy.
W wielu wypadkach ich doświadczenie pozwoli zaoszczędzić dużo czasu, pieniędzy i bardzo często uniknąć niespodzianek, które zniszczyły by efekt końcowy naszego remontu.
Ważne aby ekipa z która współpracujemy była elastyczna, otwarta na zmiany i gotowa w każdej chwili doradzić zgodnie ze swoja wiedzą i doświadczeniem.
I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.