ABC MALOWANIA HAL
Na początek to co ważne i ważniejsze
Stal użytkowana na zewnątrz jest narażona na niekorzystne działanie różnych czynników. Czynniki atmosferyczne, wilgoć, zasolenie czy smog wpływają na konieczność dobrania odpowiednich preparatów zabezpieczających oraz przeglądów szczelności powłoki.
W zależności od rodzaju pokrycia hali, do jej malowania można zastosować dostępne na rynku farby do stali surowej, ocynkowanej, jedno- lub dwuskładnikowe oraz te pozwalające na dekoracyjne wykończenie malowanej powierzchni. Należy koniecznie wziąć pod uwagę przeznaczenie danego budynku (hala produkcyjna, magazyn lub inne) gdyż stal może być narażona na różne niekorzystne warunki przyspieszające jej niszczenie. Zabezpieczenie hali może wtedy wymagać trochę innych środków. Malowanie ścian to nie jedyna wewnętrzna ochrona antykorozyjna konstrukcji stalowych. Składa się na to także malowanie ciągów komunikacyjnych i stalowych elementów pomieszczeń wydzielonych wewnątrz hali.
Zabezpieczenie farbą antykorozyjną
Korozja jest głównym czynnikiem, który niszczy stal. Na przyspieszenie tego procesu może wpłynąć zarówno sposób użytkowania hali jak i jej lokalizacja. Brak ochrony stali lub nieodpowiednie jej wykonanie spowoduje korozję i uszkodzenia oraz znacząco skróci żywotność hali.
Podłoże przeznaczone do malowania należy przygotować m.in. poprzez usunięcie śladów korozji, czy też łuszczącej się już farby. Podłoże przeznaczone do malowania można poddać procesom, które zwiększą przyczepność farby; np. piaskowanie, suszenie, odtłuszczanie czy odpylanie.
Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów farb do stali o właściwościach antykorozyjnych, do których zaliczamy farby epoksydowe – podstawowy środek ochrony konstrukcji stalowych, są odporne na czynniki chemiczne i mechaniczne, są dobrym zabezpieczeniem antykorozyjnym i wykazują dobre właściwości przy bardzo niskich temperaturach. Są także farby akrylowe, farby alkidowe i farby poliuretanowe.
Podczas malowania antykorozyjnego muszą panować odpowiednie warunki atmosferyczne. Wilgotność powietrza nie powinna przekraczać 80%. Nie powinno się także stosować preparatów antykorozyjnych na zewnątrz gdy pada deszcz lub gdy może spaść w ciągu 3 godzin od malowania.
Wyróżniamy kilka czynników korozyjnych. Określenie klasy korozyjności jest bardzo ważne, ponieważ od niej zależy między innymi dobór odpowiedniej grubości powłok, z których będzie się składał system antykorozyjny.
Wyróżniamy 5 klas korozyjności – C1 (bardzo mała) – C5 (bardzo duża/przemysłowa)
Ważny jest również zakres trwałości systemu malarskiego, czyli żywotność systemu do pierwszej kompleksowej pracy renowacyjnej od krótkiego (L) – do 7 lat do bardzo długiego (VH) – powyżej 25 lat
Malowanie właściwe
Malowanie natryskowe (malowanie hydrodynamiczne) jest najlepszym rozwiązaniem dla malowania wielkopowierzchniowego w jednym kolorze.
Umożliwia to pomalowanie powierzchni nawet o najbardziej skomplikowanych kształtach. Pozwala to dodatkowo dotrzeć z farbą do trudno dostępnych powierzchni.
W metodzie natryskowej można używać farb emulsyjnych, akrylowych, poliwinylowych, epoksydowych, poliuretanowych, chlorokauczukowych itp. Wadą tej technologii są większe straty materiału, zaletą krótki czas malowania i jakość końcowej warstwy.
Do drobnych zaprawek w miejscach, do których jest trudny dostęp (styk powierzchni, spawy, ostre kąty) bądź gdzie natrysk nie pokrył powierzchni szczelną warstwą można użyć wałka lub pędzla.